Časté otázky

Kdy začínají miminka používat první znaky?

V průměru ve věku 10 -11 měsíců, ovšem se znakováním je to podobné jako s mluvením - každé dítě má své vlastní tempo. Může se tedy stát, že zatímco miminko vaší kamarádky udělá svůj první znak již v 8. či 9. měsíci,  vaše vlastní dítě začne znakovat až po svých prvních narozeninách. Chlapečci si zpravidla dávají o něco více načas než holčičky, ale pokud jsou rodiče ve znakování důslední, dříve či později začne znakovat každé dítě.

Jak dlouho děti znakují?

Zhruba kolem roku a a půl začíná většina dětí postupně nahrazovat některé znaky slovy, i zde však existují značné individuální rozdíly, takže zatímco některé děti už v roce a půl téměř neznakují (protože už pomalu začínají  mluvit v krátkých větách, což je samozřejmě efektivnější způsob komunikace než znakování), jiné děti používají znaky ještě ve dvou letech - v tomto případě často kombinují slova a znaky, případně používají znak a slovo zároveň, aby jim ostatní lépe porozuměli.

Začínají znakující děti dříve mluvit?

V průměru ano, neboť znakování má pozitivní vliv na rozvoj celkových komunikačních schopností, ovšem i zde je třeba zdůraznit, že pokud jste třeba někde zaslechli, že znakující dítě začalo mluvit až ve 3 letech, je to samozřejmě možné - stejně jako se najdou i neznakující děti, které začnou mluvit teprve ve 3 letech. Z vlastní zkušenosti však mohlu říci, že právě pro děti, které začnou mluvit o něco později než jejich vrstevníci, má znakování obrovský přínos. Díky znakování jsou schopny vyjádřit spoustu věcí a myšlenek, které by si jinak musely nechat pro sebe, což se pochopitelně pozitivně odrazí na jejich sebevědomí i chuti komunikovat se svým okolím.


Znakující děti rády komunikují se svým okolím.

Které znaky ukazují miminka jako první?

Kromě znaků, které souvisejí s uspokojením jejich základních potřeb (např. "mlíčko" nebo "jíst"), jsou to - pro některé rodiče poněkud překvapivě - znaky k pozorování okolního světa. Úplně prvním znakem bývá například často  znak pro "světlo", oblíbené jsou i znaky pro zvířátka či věci, které vydávají zajímavé zvuky (vysavač, telefon apod.)

Jaký je ideální věk dítětě k návštěvě kurzu znakování?

Seminář pro rodiče
je možno absolvovat již s úplně malým miminkem, ale smysl to má samozřejmě i později - dokud dítě ještě nemluví. Kurz Znakujeme se zpěvem a hrou je vhodný pro děti od 6 měsíců, nicméně ideální věk při zahájení kurzu je zhruba 9-12 měsíců. V tomto věku jsou už děti pohyblivější, mohou se lépe zapojovat do nejrůznějších aktivit a zároveň již začínají samy používat první znaky, takže rodiče mají zpětnou vazbu, že znakování opravdu funguje.

Kurz Znakujeme se zpěvem a hrou je možno absolvovat bez předchozí návštěvy Semináře pro rodiče, ovšem pokud vám to vaše časové možnosti dovolí, doporučila bych návštěvu obou kurzů, neboť zatímco v dvouhodinovém Semináři pro rodiče získají rodiče ucelenější informace o znakování obecně, šestitýdenní kurz Znakujeme se zpěvem a hrou je více zaměřen na procvičování jednotlivých znaků.

 

 

Kontakt

FirstWords Mošnerova 9
Olomouc
77900
776 326 251 petra.sochor@gmail.com